Ruchy skorupy ziemskiej

Interferogram z wulkanu na HawajachSystem SAR umożliwia monitorowanie deformacji terenu na dużych obszarach z dokładnością rzędu kilku milimetrów w skali roku.

Obecne metody teledetekcji satelitarnej pozwalają na bardzo dokładny pomiar deformacji terenu. Umieszczone na orbicie radary SAR (ang. Synthetic Aperture Radar - radar z anteną syntetyzowaną) wykonują zobrazowania powierzchni Ziemi obejmujące jednorazowo od kilkudziesięciu kilometrów kwadratowych do nawet kilkudziesięciu tysięcy kilometrów kwadratowych. Dzięki tym zobrazowaniom można wyznaczać wartości deformacji terenu o wielkości nawet kilku milimetrów w skali roku.

Wykorzystanie danych SAR umożliwia monitorowanie zjawiska deformacji terenu spowodowanego przez człowieka (kopalnie, odwadnianie terenu, itp.), jak i zjawiska deformacji naturalnych, powodowanych przez ruchy neotektoniczne.  Staje się to szczególnie istotne na terenach, gdzie prowadzona jest podziemna eksploatacja surowców (np. Górny Śląsk), a także w miejscach gdzie planowany jest rozwój miast czy infrastruktury.

Istotną zaletą wykorzystania metod SAR do analizy deformacji terenu jest dostępność danych satelitarnych z ostatnich 20 lat (od 1992 r.). Obrazy tego samego obszaru wykonywane były zazwyczaj co kilka lub kilkadziesiąt dni. Daje to w rezultacie nawet setki obrazów jednego rejonu.

 

Firma SATIM Monitoring Satelitarny oferuje badanie deformacji terenu na podstawie wysokorozdzielczych satelitarnych i lotniczych obrazów radarowych SAR. Obrazy mogą być przetwarzane z wykorzystaniem zarówno metody DInSAR jak również metody PSInSAR.

 

Chcesz wiedzieć więcej?

Skontaktuj się z nami. Udzielimy Ci szczegółowych informacji na temat wykorzystania obrazów radarowych w monitoringu środowiska.

Jeżeli nie jesteś pewien czy nasze usługi mogą być dla Ciebie przydatne napisz do nas. Wspólnie zastanowimy się nad problemem i pomożemy Ci podjąć decyzję.

Przejdź do Kontakt.

 

Akademia Górniczo Hutnicza Inno AGH